platforma blogowa portalu Gazeta Współczesna

Zrób dobrze swemu portfelowi

Jeżeli uważasz, że twoje rachunki są za wysokie możesz zacząć oszczędzać. Nie musi to być wiele bolesnych wyrzeczeń. Wystarczy zmienić trochę sprzętu w domu i zmienić przyzwyczajenia.

Prąd

Obniżyć rachunek za prąd można na kilka sposobów. Najbardziej prądożerne są: telewizja LCD i plazma, mikrofalówka, pralka i czajnik elektryczny i żarówki. Jeżeli jeszcze nie masz tych urządzeń w domu, a chcesz oszczędzać to nie nie bierz pod uwagę ich kupna. Jeżeli jednak już jesteś posiadaczem tych ułatwiaczy życia to pozbądź się ich jak najszybciej. Najlepiej sprzedaj a pieniądze zainwestuj w sprzęt, który jest tańszy i zmniejszy twoje rachunki.

TV
Telewizja z dużym ekranem to powód do dumy. Nie oszukujmy się, dużo przyjemniej się ogląda coś na 42 calowym tv niż na 21 calowym pudle. Zastanówmy się czy ilość czasu spędzanego przed telewizorem jest warta takiego sprzętu. Może warto jednak poświęcić wielkość i zaoszczędzić? Najtańszym rozwiązaniem jest zakupienie Tunera TV do komputera PC (koszt używanego urządzenia to około 50 zł). Jeżeli mamy w domu innych domowników, to można zakupić dodatkowy monitor, kartę graficzną, i kartę dźwiękową. Łączny koszt tej operacji może wynieść około 200 zł (zapomnij o firmowym sprzęcie).

Porównajmy:
Telewizor z komputera – ok. 50 – 250 zł
Telewizor LCD – ok. 1000 – 5000 zł

Po zmianie urządzenia dostarczającego nam TV rachunki za prąd mocno spadną. Niestety nie podam dokładnych liczb, gdyż każdy korzysta w innym wymiarze czasowym. Różnica w poborze mocy między monitorem z urządzeniami a telewizorem LCD jest ogromna.

Mikrofalówka
Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że korzystanie z gazu, a nie prądu jest dużo tańsze. Bowiem ceny tego surowca należą do najniższych w Europie. Gotując, smażąc, piekąc, podgrzewając to samo jedzenie na kuchence zużywamy dużo mniej gazu, niż prądu korzystając z mikrofalówki.

Pralka
Oszczędzając na praniu musielibyśmy pożegnać się z wygodą i zacząć prać ręcznie. Pobór prądu spadłby do zera. Na szczęście są sposoby, żeby zaoszczędzić trochę prądu nie pozbywając się tego wspaniałego urządzenia. Wystarczy wypełniać bęben po same brzegi. Pralka niezaładowana do pełna zużywa ponad 30% energii więcej.

Czajnik elektryczny
Podobnie jak z mikrofalówką. Gotowanie wody na gazie trwa dłużej, ale jest dużo tańsze. Nie ma co się więcej rozwodzić nad tym faktem.

Żarówki
Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie żarówek LED. Wykorzystując najnowszą technologię za używanie żarówek zapłacimy nawet 10 razy mniej!

Woda

Domki jednorodzinne
Zanim zaczniemy zużywać mniej wody musimy się zaopatrzyć w pewną instalację. Dotyczy to jednak domków jednorodzinnych. Chodzi o spuszczanie wody. To co mamy w spłuczce nie musi lecieć z rury. Można wykorzystać do tego wodę deszczową a zimą roztopiony śnieg. To wszystko zostanie zebrane do specjalnego kanału i dzięki pompie przetransportowane do naszej spłuczki.

Domki i bloki
Mieszkańcy bloków powinni skorzystać z rady Ministerstwa Środowiska. Wspólne prysznice i kąpiele zrobią dobrze nie tylko naszym portfelom. Jeżeli ktoś jest singlem, może pójść do sąsiadki/sąsiada ;). Albo zwyczajnie zakręcać wodę, wtedy gdy nie jest ona potrzebna – np. podczas szorowania gąbką naszego ciała. Tak samo podczas mycia ząbków. Kiedy je szorujemy, zakręćmy wodę. Podczas zmywania, zapieńmy wpierw wszystkie naczynia a na koniec opłukajmy.

Inne

Oszczędzać można nie tylko na prądzie i wodzie.

Telefon
Są specjalne taryfy, w których możemy wybrać opcję, że gdy ktoś dzwoni do nas – uzupełnia nam konto. Inny sposób na oszczędzanie to: mniej dzwonić i wysyłać smsy z internetu.

Kredyty
Jeżeli spłacamy kilka kredytów, warto połączyć je w jeden.

Obuwie
Jeżeli ktoś nie patrzy na markę butów, może wybrać się do sklepów oferujących tanie obuwie. Buty te nie są jednak trwałe. To można przekuć w atut tych butów, gdy ktoś lubi często zmieniać garderobę. Obuwie, które się zniszczy nie z naszej winy możemy odnieść z paragonem do sklepu. Gwarancja zawsze udzielana jest na minimum 2 lata (wymagania UE). Reklamując buty wystarczy zaznaczyć, że chce się zwrot gotówki. Po pozytywnym rozpatrzeniu dostaniemy pieniążki na kolejne buty.

Tosiek

10 komentarzy do “Zrób dobrze swemu portfelowi”

 1. żółty jak śnieg napisał(a):

  Podczas wspólnych pryszniców zużywa się znacznie więcej wody 🙂 Poza tym za radą Izy Miko można podczas prysznica… siusiać 🙂 Co do butów, to autor chyba nigdy nie reklamował obuwia – droga przez mękę i najczęściej bezowocna.

 2. Tosiek napisał(a):

  Wręcz przeciwnie. Szybko łatwo i przyjemnie. Buty umyć, przynieść z paragonem, poczekać na wypisanie kwitu, za 2 tygodnie zadzwonić/czekać na telefon/przyjść i odebrać pieniądze

 3. Expert z Choroszczy napisał(a):

  jaka jest cena żarówki LED?

 4. jurek napisał(a):

  Rzeczywiście odkrywcze.Widocznie nie ma już o czym pisać

 5. Tosiek napisał(a):

  Jurek zawsze możesz zaproponować swój temat, bo krytykować każdy potrafi Expercie to zależy gdzie kupujesz, ale niedrogo

 6. zUotko napisał(a):

  Dobre rady. Dzięki temu wpisowi już wiem jak żyć oszczędnie!

 7. żółty jak śnieg napisał(a):

  Jak oszczędzać energię elektryczną http://jakzyc.wordpress.com/2010/03/27/jak-oszczedzac-energie-elektryczna/

 8. Zbycho napisał(a):

  Tuner TV + komputer PC zjada mniej prądu niż telewizor LCD? Dobre… Przeciętny TV 37 cali pobiera ok. 100 W, a komputer PC od 100 do 300W (w zależności co na nim robimy, a oglądanie TV obciąża i procesor i grafikę) do tego monitor PC pobiera ok. 50 W. Uśredniając – komptuter PC z monitorem ok. 200W !

 9. gien napisał(a):

  „…na kuchence zużywamy dużo mniej gazu, niż prądu korzystając z mikrofalówki…” Twierdzenie na takim samym poziomie jak – Ania ma większą temperaturę ciała, niż Basia ma jabłek w koszyku. Radzę przypomnieć sobie zgodność jednostek z podstawówki!