platforma blogowa portalu Gazeta Współczesna

Cmentarne hieny

Po katastrofie w Smoleńsku, Prezes Rady Ministrów wypłacił rodzinom ofiar, po 40 tysięcy złotych. Z budżetu państwa. Gdy swoją decyzję ogłosił w mediach, na forach internetowych zawrzało.

Wydaje mi się, że premier podjął taką decyzję, by pokazać światu, że Polska solidaryzuje się z ofiarami, że nie zostawimy ich samych sobie, że kraj jest przygotowany na wszelkie kataklizmy.

Jednak większość Polaków poczuła się jak obywatele drugiej kategorii. W końcu nikt z nas nie może liczyć na takie odszkodowanie w przypadku śmierci najbliższej osoby.

– Dlaczego zwykłym ludziom pomoc się nie należy? – pyta jeden z internautów – Dlaczego rodziny ofiar Plazy nie dostają takiej pomocy? Tam dopiero jest tragedia ludzka.

Doskonale rozumiem rozgoryczenie społeczeństwa, debata dotycząca naszych, publicznych pieniędzy powinna się odbywać, ale z odpowiednią dozą kultury i poszanowania drugiego człowieka! Zwłaszcza w obliczu ludzkiej tragedii. Gdy czytałem niektóre komentarze pod adresem wdowy po marszałku Putrze, to nie mogłem uwierzyć, że takie bydło (nie można ich nazwać ludźmi) istnieje.

– Dosyć tego malowania paznokci i chodzenia po kosmetyczkach i fryzjerach.

– Media mydlą ludziom oczy, byle więcej kasy biedna kura domowa dostała na kartofle!!!

Cytaty te były wypowiadane nawet wówczas, gdy jeden z internautów napisał, że pani Putra jest niepełnosprawna i po kosmetyczkach nie chodziła, tylko wychowywała dzieci.

Jakim trzeba być człowiekiem, by kilka dni po śmierci męża pisać o pogrążonej w żałobie wdowie takie rzeczy? Czy ta kobieta chciała od premiera zapomogę? Dopominała się o nią? Jaką trzeba być cmentarną hieną (to też cytat z forum), by w obliczu ludzkiego nieszczęścia wyładowywać swoje niepowodzenia życiowe na drugiej osobie?

Można krytykować pomysł Donalda Tuska, ale trzeba to robić z klasą. Znalazłem w internecie „apel ubogich Polaków”.

– Witam serdecznie, piszę w imieniu swoim a także Wielu Polaków.
Na wstępie pragnę złożyć szczere, pełne żalu i bólu kondolencje rodzinom ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w którym zginęło wiele osób. – Tak rozpoczyna dyskusję jeden z formułowiczów, który później rzeczowo przedstawia swoje argumenty.

Pisze m.in. o tym, że ciała poległych pod Smoleńskiem zostały bez żadnych formalności sprowadzone do Polski, podczas gdy ciało Pawła Surowca zostało przetransportowane z Egiptu do Białegostoku dopiero po wpłaceniu pieniędzy przez ludzi dobrej woli.

Padają argumenty, że ludzie którzy zginęli w Rosji byli osobami nadzwyczaj zamożnymi (de facto jak to się ma np. do rodzin ofiar katyńskich czy obsługi samolotu?) i im w najmniejszym stopniu należą się zapomogi.

Można wyrażać swój sprzeciw, upubliczniać swoje poglądy, ale nigdy nie zgodzę się na takie traktowanie drugiego człowieka, jak w wyżej wymienionych przykładach (nie są to jedyne, część została już usunięta z forum, część nie nadawała się w ogóle do zacytowania).

Karol Wasilewski (Misiek)

39 komentarzy do “Cmentarne hieny”

 1. Gość napisał(a):

  „Można wyrażać swój sprzeciw, upubliczniać swoje poglądy, ale nigdy nie zgodzę się na takie traktowanie drugiego człowieka, jak w wyżej wymienionych przykładach …” Tzn jakie? Duzo belkotu na wstepie a na koniec zabraklo slow? Przytoczyliscie bardzo stonowane i sensowne wypowiedzi. Dlaczego sami nie mogliscie „odwdzieczyc” sie tym samym?

 2. zUotko napisał(a):

  To gość: Chory człowieku lecz się na nogi bo na głowę już za późno. Jaka to jest typowa polska mentalność. NIe ważne ze ja nie mam, ważne żeby sąsiad miał jeszcze mniej. Jaki to brak taktu, dwa dni po śmierci męża pisać o kobiecie kura domowa, albo wypominać jej ile zarabiał mąż i ile ma dzieci. Dużo bełkotu to niestety ale jest w twojej malutkiej główce. jeżeli nie potrafisz tego zrozumieć to zamilcz!

 3. Jure napisał(a):

  Co tu dużo pisać i mówić,byłeś biednym i będziesz biednym a biednemu zawsze wiatr w oczy wieje.Ci co są przy władzy[korytach] zawsze mają rację i nie są karani.Tak było i tak będzie.Dużo obiecują ludziom póki nie dojdą miękkiego fotelu a potem….

 4. Podlasie21wieku napisał(a):

  tak Misiek i Tosiek wiedza że trzeba zawsze brać stronę możnych tego świata, a i im coś z pańskiego koryta skapnie

 5. jerry napisał(a):

  Panowie sami sobie przeczycie – przykład z załogą jest jak kulą w płot – przytoczę wam przykład – Śp. Justyna Moniuszko oraz Natalia Januszko nie miały dzieci, mężów nikt ich rodzinom nie da rent specjalnych po 2 tys. zł na dziecko, nie dostana renty rodzinnej wypadkowej z ZUS, nie otrzymają specjalnych stypendiów szkolnych, Przykład Pani Putra bije w oczy ponieważ na każde z ośmiorga dzieci Pani Putra otrzyma samych rent ponad 3tys. zł brutto – 24 tys. zł do tego rentę specjalną jako niepełnosprawna żona ‚bohatera’ – mam przykład obok w polemice z zUotko, dwaj znajomi wskoczyli do rzeki aby ratować tonącą dziewczynę – ją uratowali sami utonęli (wiry koło tamy) jeden zostawił żonę, czwórkę dzieci, jedno miało 3 miesiące – nikt nie zapewnił mu pogrzebu Państwowego, nikt go nie odznaczał, dzieci pozostały bez ojca, matka nie pracowała – a to był bohater!

 6. Podlasie21wieku napisał(a):

  a dlaczego taka pannica 29 lat i nie miała męża dzieci?

 7. zUotko napisał(a):

  Hmmm jerry wydaje mi się, że chcesz rozpocząć polemikę ze mną. Tylko za bardzo nie wiem o co ci chodzi z tym przykładem. Jak się to ma do tego co napisałam? Jeżeli zaś chodzi o Justynę czy Natalię to prawda że dzieci nie miały ale piloci, borowcy, rodziny ofiar katyńskich chyba miały prawda? Wybierasz przykłady, które pasują do twojej teorii nie wspominając o reszcie.

 8. Podlasie21wieku napisał(a):

  i czy nie jest nadużyciem pisanie o nich śp ten tytuł przysługuje tylko dobrym katolikom

 9. bolek napisał(a):

  Szanowni sprawiedliwi zadajcie swojemu naczelnemu pytanie kto podjął idiotyczną decyzję o druku artykułu o sytuacji finansowej rodziny Putry pod dramatycznym tytułem. Nie trzeba było mieć wyższego wykształcenia by przewidzieć jaką reakcję czytelników sprowokuje. Zresztą jaka miała by być reakcja człowieka którego rodzina wiąże koniec z końcem za 1000 PLN miesięcznie, który od Polski nie dostał nic oprócz rachunków do opłacenia. A tu średnio 30000 PLN miesięcznie i bez środków do życia? Parodia. Uderzcie się panowie pożal się Boże sprawiedliwi dziennikarze w swoje własne piersi

 10. Podlasie21wieku napisał(a):

  te zapomogi sfinansujemy my. czy słyszeliście o tzw. koordynacji zabezpieczenia społecznego? od maja tysiące matek samotnie wychowujących dzieci stracą zasiłki z funduszu alimentacyjnego i zasiłki rodzinne. a bogaci parszywcy dostaną kasę

 11. dk napisał(a):

  oczywiscie jak najbardziej jet to niesprawiedliwe bo renty dzieci powinny dostac jednakowe jak wszystkie dzieci w Polsce maja po zmarlym rodzicu,przeciez Polska to kraj sprawiedliwy tylko ludzie nuie sprawiedliwie i uczciwe dziela ,co czuja teraz te drugie dzieci co maja po 600 zl???? czy Pan Boni czy premier Tusk wyobrazaja sobie to ??prosze w czuc sie w sytuacje tych innych dzieci ,dzieci sa wszystkie jednakowe i kochane ta sprawa napewno ktos sie zajmie ,nie mozna pozostawic tak bezprawnie ,podatki placimy wszyscy pozdrawiam!!!!

 12. bolek napisał(a):

  Tytuł przemyśleń PT sprawiedliwych redaktorów odnosi sie do rodziny Putrów? Bo nijak ma się do komentarzy internautów. Definicja hieny cmentarnej – sformułowanie początkowo oznaczające osoby trudniące się rabowaniem grobów w sensie dosłownym, rozkopujące świeże groby, by rabować to co nieboszczyk ma na sobie i ze sobą. W szerszym sensie oznacza „poszukiwaczy starożytności”, nie mających szacunku do miejsc, z których zdobywają przedmioty. Miejsca pochówku ludzi, szczególnie ze społeczności, cywilizacji dawnych, z racji ich wierzeń i rytuałów związanych ze śmiercią i procesem przejścia duszy do zaświatów, są do dziś źródłem wiedzy, ale i cennych przedmiotów historycznych. Z tego powodu, od wieków, rozgrabiane miejsca historyczne są ciągłą bolączką archeologów. Czarny rynek takich przedmiotów jest bardzo rozległy i trudno eksplorowalny. Osoby trudniące się tym procederem niszczyły (i do dziś niszczą) grobowce w Egipcie, Chinach, świątynie w Indiach, pozostałości po kulturze Majów i wiele, wiele innych. Kiedyś szukano złota i przedmiotów wartościowych samych w sobie, mniej więcej od czasu Średniowiecza rabuje się przedmioty typowo historyczne dla ich wartości muzealnej. Obecnie epitet hiena cmentarna odnosi się ogólnie do osób żerujących na cudzym nieszczęściu, bogacących się na ludzkiej krzywdzie, ale zbyt tchórzliwych by działać jawnie. OSOBY NIEHONOROWE, PAZERNE, CZŁONKÓW RODZINY WALCZĄCYCH ZBYT ZACHŁANNIE O SCHEDĘ PO ZMARŁYM.

 13. Agis!!! napisał(a):

  Tak to nie sprawiedliwe,ale nie będe robić z tego afery.Może kiedyś to się zmieni i na to liczę.Ciesze się że nie muszę przechodzić tego co ta rodzina-ból i cierpienie i uczucia jakie nimi targają nie życze nikomu.A Wam życze więcej wrażliwości.Czasami warto zastanowić się nad ludzimi cierpiącymi,a nie że to albo tam to.To takie prostackie.

 14. jerry napisał(a):

  zUotko jeśli nie wiesz o co mi chodzi to przeczytaj początek swojego pierwszego posta -‚ NIe ważne ze ja nie mam, ważne żeby sąsiad miał jeszcze mniej.’ ludziom oburzonym takim wyniosłym traktowaniem nie chodzi o własne korzyści tylko o równość wobec prawa, państwa i tragedii – dla rodziny ta tragedia jest taka sama jakby stracili ojca/męża w jakimkolwiek innym wypadku, chodzi tu o nierówne traktowanie – bo to przecież ‚była elita’

 15. gość napisał(a):

  giną górnicy zostawiają swoje dzieci i żony ,pytam czy ktoś im tak pomaga,nikogo nie intresuje los tych ludzi ,zostają sami sobie

 16. Gość napisał(a):

  gość -> Pytasz znaczy jestes … hiena. Czyz to nie proste?

 17. tomasz napisał(a):

  Jak tak czytam ten artykuł, dochodzę do wniosku, że tytuł bloga powinien raczej brzmieć: „Misiek i Tosiek – dwaj prawi i sprawiedliwi” 😉

 18. hanka napisał(a):

  wstyd za polski narod.Jak mozna krytykowac to ze rodziny dostały pieniądze.Ludzie opamiętajcie się , przecież te rodziny zostały tak naprawdę bez srodkow do zycia.Te 40 tys to pikus i szybko sie rozejda.Jak tak mozna.Wescie się do pracy i przestancie w koncu marudzic.

 19. gk napisał(a):

  Bardzo Was wszystkich przepraszam za to co w tej chwili powiem!! Wszyscy którzy tak zazdroszczą tych 40 tys. niech pomyślą najpierw czy jest to godziwa rekompensata za stratę najbliższego członka rodziny. Tak na wstępie kulturalnie, a tak naprawdę powinam napisa tym wszystkim wątpiącym jedne wielkie k…………………………………mac

 20. Podlasie21wieku napisał(a):

  ale dlaczego ja podatnik mam za to płacić? niech dostana i 4 miliony ale od sprawców, a jak na razie wygląda na to, że Kaczyński kazał lądować bezwzględnie

 21. Teutonic Knight napisał(a):

  No i rozpętało się nasze lokalne piekiełko. Takiego poziomu zawiści, i jadu jakie sączą się z różnorakich forów jeszcze chyba nie było. Wszystkim zniesmaczonym sumami odszkodowań nie życzę znalezienia się w podobnej sytuacji. Przecież nie zdarza się codziennie aby w katastrofie lotniczej zginęło w ułamku sekundy blisko 100 (dokładnie 96) osób … Przecież w ułamku sekundy Żony owdowiały, dzieci zostały osierocone. Świat tym wszystkim rodzinom zawalił się na głowę … Kto nie przeżył podobnego dramatu niechaj lepiej zamilczy i niechaj lepiej zauważy belkę w swoim oku miast drzazgi w cudzym ….

 22. Podlasie21wieku napisał(a):

  „Odszkodowanie” jak sama nazwa wskazuje to suma wypłacana przez sprawcę ofierze. A to jest kradzież moich pieniędzy, a moim dzieciom zabrali zasiłek rodzinny 90 zł

 23. Teutonic Knight napisał(a):

  Skoro czujesz się „okradziony” jak to postanowiłeś nazwać to pozwij Najjaśniejszą III RP do Trybunału Sprawiedliwości w Luxemburgu i skończ wypisywać te bzdety. To poważny blog i wypowiadać się powinny poważne osoby, mające coś do powiedzenia, a nie chore z nienawiści, anonimowe dzieci Neostrady …

 24. czapajew napisał(a):

  czy rodziny ofiar wypadków samochodowych, często spowodowanych tragicznym stanem dróg, również otrzymują po 40tys? Czy jeśli ktoś zostanie śmiertelnie potrącony przez samochód to to jest mmniej szlachetna śmierć, mniejszy ból dla rodziny? Dlaczego rząd nie zaoferował pomocy w ściągnięciu zwłok śp. P. Surowca, pomocy prawnej przy dochodzeniu roszczeń od ubezpieczyciela? Putra i inni mogli się ubezpieczyć. Dlaczego samolot nie był ubezpieczony? Należy powołać kolejną komisję śledczą i odnaleźć winnych takiego zaniedbania.

 25. sylwiaczek napisał(a):

  SZOK, Z JAKIEJ RACJI DOSTAJA TAKIE ZAPOMOGI? WYSTARCZAJACO JUZ SIE DOROBILI NA ZWYKLYCH LUDZIACH BIEDNE RODZINY HEH, PARANOJA

 26. AGA napisał(a):

  Wiecie co powinniście się zastanowić nad tym co piszecie i to bardzo głęboko minęło 2 tygodnie od tej katastrofy wszystkie te rodziny bardzo cierpią a my jako Polacy powinniśmy ich wspierać w każdy możliwy sposób a wy internauci co robicie?????? pastwicie się nad tragedią prawie 100 rodzin ludzie zastanówcie się trochę nad sobą. Pieniądze !!!!! czy któraś z tych osób które wyżej wymieniliście i nie tylko w swoich wypowiedziach poprosiła o to !!!!!!!!!!!!!! NIE to inicjatywa rządu do nich powinniście mieć pretensje, żale a nie do rodzin które są pogrążone w bólu i cierpieniu postawcie się przez chwilę w ich sytuacji czy ktoś by chciał się zamienić myślę że nie .

 27. misia napisał(a):

  8 kwietnia br moja corka zostala wdowa.Maz zginal smiercia tragiczna.Corka ma troje dzieci i nie pracuje.Zostala bez srodkow do zycia.Do dzisiaj nie otrzymala nawet zasilku pogrzebowego.Kilka razy musiala jezdzic 30 kilometrow do siedziby ZUS,poniewaz za kazdym razem zadano od Niej czegos jeszcze,jeszcze i jeszcze.Co do renty rodzinnej oswiadczono corce,ze otrzyma decyzje nie wczesniej niz za 30 dni.Kiedy bedzie wyplacona renta nikt nie wie i nikogo nie interesuje w jaki sposob utrzyma rodzine i dom.Czym rozni sie tragedia mojej corki i jej dzieci od tragedii Rodzin ludzi zmarlych tragicznie pod Smolenskiem?Czym Jej dzieci roznia sie od dzieci tamtych Rodzin?

 28. Podlasie21wieku napisał(a):

  12 kwietnia zmarła Agnieszka chora na douna. jej rodzinie ZUS odmówił wypłaty świadczenia za ostatni miesiąc.

 29. Podlasie21wieku napisał(a):

  Dali facetowi po zawodówce taka władzę. Czy on się rozwijał, chciał dalej się kształcić?

 30. moto napisał(a):

  A swoja droga nie za szybko te renty i zapomogi.Niecaly tydzien po katastrofie i juz sa bez srodkow do zycia.Powinni im przyznac renty jak wszystkim polakom po 600 pln .Nastepna sprawa czy Zus wyplaci im zasilki jezeli zostali pochowani na koszt panstwa.Ponad 200000 pln srednio za osobe na pogrzeb to niezly wydatek.To tylko dowodzi ze Polska to Folwark zwierzecy Orwella.

 31. clif napisał(a):

  A te cmenrarne hieny to kto???Rodziny co wyrywaja panstwu kase?

 32. bartek napisał(a):

  dla mnie to byl zlodziej i oszust mial fareta ze tak sie stalo bo by siedzial w pierdlu do kanca zycia a dla robiny bym nic nie dal ani grosza bo codziennie ginie tyle dobrych ludzi i pomocy nie maja a u zlodzieja zawsze pomoc bedzie

 33. zUotko napisał(a):

  To Bolek-> „Obecnie epitet hiena cmentarna odnosi się ogólnie do osób żerujących na cudzym nieszczęściu, bogacących się na ludzkiej krzywdzie, ale zbyt tchórzliwych by działać jawnie”. Ten epitet idealnie pasuje do ludzi, którzy zostali opisani przez autora. Świetnie, że przytoczyłeś definicję. Ludzie, którzy żerują na cudzym nieszczęściu (śmierci ojca, męża) są na tyle tchórzliwi, że nawet nie potrafią podpisać się swoim imieniem. A są przyzwyczajeni do mieszania z błotem innych ludzi, że nawet nie potrzebują z tego tytułu korzyści majątkowych. Dla nich wyzwanie kogoś jest satysfakcją samą w sobie. WON Z SIECI GNOJE!

 34. zUotko napisał(a):

  to jerry -> masz racje, że nie jest to równe traktowanie. Powinni dostać tyle, ile dostają zwykli ludzie. ALE! czy nie można takiego poglądu wyrazić w kulturalny i jasny sposób? Czy trzeba wjeżdżać na wdowę? Nazywać ją kurą domową, która chce dostać wuięcej na kartofle. LUDZIE trochę empatii! Chcielibyście znaleźć się na miejscu tej kury domowej i dostać te 40 tysięcy?

 35. bartek napisał(a):

  zUotko nie badz poeta szkoda rodziny bo stracili ojca a dla mnie to byl zlodziej prokurator czekal na niego za oczyszczalnie w hryniewiczach i nie tylko bo mialem z nim stycznosc oszust i tyle a wypiol sie po zawodowce tyle przez uklady

 36. Karol napisał(a):

  O co Wy się kłócicie? Nie widzicie, że nie jest ważne ile pieniedzy dostanie żona, tylko, że wogóle po śmierci Putry została bez niczego? Jak człowiek, ktory nie umiał (albo nie chciał) zapewnić zabezpieczenia własnej – dużej – rodzinie na wypadek wlasnej śmierci – śmiał zajmować się zapewnianiem przyszłości całego państwa!!!!!! Człowiek, który nie wierzył wlasnej żonie na tyle, żeby ją upoważnić do własnego konta w banku?

 37. AGA napisał(a):

  wiecie co łatwo oczerniać obrzucać błotem kogoś kto nie żyje kto nie może się bronić Putra to nazwisko ciągle powraca ciągle ktoś z internatów go wyśmiewa, krytykuje żeby było mało zaczynacie mieszać w wasze bezsensowne sprzeczki jego żonę, dzieci a co tak na prawdę wiecie o tej kobiecie wiele dziewczyn nie radzi sobie z 1 dzieckiem a co dopiero dwójce czy trójce tu jest ośmioro. Zastanówcie się nad tym czy upoważnił do konta czy nie a za przeproszeniem a co was to powinno obchodzi zanim zaczniecie oczerniać innych niech każdy zajrzy za swój kołnierz przeanalizuje swoje postępowanie.

 38. Podlasie21wieku napisał(a):

  chodzi o to że nam władza wmawia ze nie ma pieniędzy,a dla nich jest – latali i umarli na nasz koszt, koszt ubogiego człowieka

 39. Podlasie21wieku napisał(a):

  podlasie prosilbym cie zanim się wppowiesz uzyj swoich ubogich zasobów mózgownicy bo chlolera, on harował na Podlasie przez dobrych kilka lat a ty ,mu się tak odwdzięczasz mysle ze takim rodzinom takiego wielkiego czlowieka nalezy sie zapomoga…..i wcale top nie wy placicie pierdoły tylko z budżetu państwa tak jak to ty bys „dawal” te 40 tys dla rodzin patafianie więc nie pierdziel o Chopinie tylko sie zastanów