platforma blogowa portalu Gazeta Współczesna

Hitler też ogłosił żałobę narodową (wideo)

Akcję „Nie na Wawelu” część komentatorów życia publicznego porównywała do konfliktu wawelskiego, który rozgrywał się po śmierci Józefa Piłsudskiego. Sprawdźmy więc, jak było naprawdę.

Kim byli?

Józef Piłsudski w chwili swojej śmierci nie piastował żadnego z najważniejszych urzędów w państwie. Oficjalnie pełnił funkcje ministra spraw wojskowych i generalnego inspektora sił zbrojnych (nie zmienia to faktu, że miał największy wpływ na życie polityczne kraju w tamtym okresie).

Lech Aleksander Kaczyński w chwili zgonu był najwyższym przedstawicielem władz Rzeczypospolitej Polskiej. Wybrany został w powszechnych, wolnych i demokratycznych wyborach.

Jak umarli?

Józef Piłsudski cierpiał na raka wątroby. O chorobie wiedzieli jednak tylko najbliżsi współpracownicy oraz rodzina. Sam marszałek zdawał sobie sprawę, że jego dni są policzone. Jednak społeczeństwo nie miało bladego pojęcia o nowotworze. Informacja o śmierci Piłsudskiego spadła więc jak grom. Polacy nie byli kompletnie na to przygotowani.

Lech Kaczyński zginął nagle i tragicznie. Podobnie jak w przypadku marszałka, Polacy nie byli przygotowani na taką sytuację.

Gdzie chcieli być pochowani

Józef Piłsudski nie ukrywał tego, że chciałby spocząć na Wawelu, mimo iż w 1927 roku marszałek obiecał metropolicie krakowskiemu abp Adamowi Stefanowi Sapieha, że ostatnią osobą pochowaną w katedrze będzie Juliusz Słowacki.

W swoim testamencie sporządzonym kilka tygodni przed śmiercią napisał „Nie wiem czy nie zechcą mnie pochować na Wawelu. Niech”. Jedynie serce miało spocząć w Wilnie.

Lech Kaczyński pochodził z Warszawy i z tym miastem był związany. Jego brat chciał, aby prezydent został pochowany na Powązkach.

Nie zostawił spisanego przez siebie testamentu.

Kto chciał pochować na Wawelu

Decyzję o pochówku Józefa Piłsudskiego na Wawelu zapadła w nocy z 12 na 13 maja 1935 roku. Odbyło się wówczas posiedzenie Rady Gabinetowej z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego. Kilka godzin później ukazało się orędzie do narodu:

„Ten największy na przestrzeni całej naszej historii Człowiek z głębi dziejów minionych moc swego ducha czerpał, a nadludzkim wytężeniem myśli drogi przyszłe odgadywał (…) Ten Jego testament, nam żyjącym przekazany, przyjąć i udźwignąć mamy”.

Propozycja pochówku prezydenta RP padła z ust metropolity krakowskiego abp Kardynała Dziwisza.

Żałoba

Wszystkich tych, którzy uważali, że żałoba narodowa po śmierci prezydenta trwała zbyt długo i przez to nic nie można było obejrzeć w telewizji, chciałbym pocieszyć. Żałoba po śmierci marszałka trwała sześć tygodni!

Żałoba po śmierci Lecha Kaczyńskiego trwała tydzień.

Pochówek

Pochówek Józefa Piłsudskiego był największą tego typu ceremonią w najnowszej historii Polski. Marszałka żegnało ćwierć miliona ludzi, a kondukt żałobny miał kilkanaście kilometrów długości. Jego przejście z dworca głównego na Wawel trwało 4,5 godziny

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aSHAf53Qsec[/youtube]

W uroczystości pogrzebowej wzięli udział: prezydent Ignacy Mościcki, wszyscy członkowie rządu, marszałkowie sejmu i senatu, przedstawiciele 16 państw, w tym hitlerowskich Niemiec, dawni legioniści i weterani powstania styczniowego, a także okryty żałobnym kirem koń marszałka.

Obecność na pogrzebie Lecha Kaczyńskiego zapowiedziały głowy najważniejszych państw na świecie. Ostatecznie na uroczystości pojawili się głownie przedstawiciele z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Reakcje innych państw

Po śmierci Józefa Piłsudskiego pierwsze telegramy z kondolencjami wpłynęły od papieża Piusa XI, kanclerza Rzeszy Niemieckiej Adolfa Hitlera oraz premiera Włoch Benito Mussoliniego.

– „Głęboko poruszony wiadomością o zgonie Marszałka Piłsudskiego wyrażam Waszej Ekscelencji i rządowi polskiemu najszczersze wyrazy współczucia moje i rządu Rzeszy. Polska traci w powołanym do wieczności Marszałku twórcę swego nowego państwa i swego najwierniejszego Syna. Wraz z narodem polskim również naród niemiecki obchodzi żałobę z powodu śmierci tego wielkiego Patrioty, który przez swą pełną zrozumienia współpracę z Niemcami oddał nie tylko wielką usługę naszym krajom, ale przyczynił się ponadto w sposób jak najbardziej wartościowy do uspokojenia Europy.” – treść telegramu wystosowanego przez Hitlera do prezydenta RP.

Reakcja Rzeszy Niemieckiej na śmierć marszałka dalece wybiegała od panującego wtedy protokołu dyplomatycznego. Zarówno 13 maja jak i w dzień pogrzebu zostały opuszczone flagi państwowe do połowy. W uroczystościach żałobnych wzięli udział: Hitler, Goebbels, Neurath i inni wysocy rangą przedstawiciele partii i Wehrmachtu. Obecny był również nuncjusz papieski w Niemczech Cesare Orsenigo. Po nabożeństwie dwie kompanie Wehrmachtu oddały honory wojskowe.

Warto dodać, że było to ostatnie nabożeństwo, w którym uczestniczył Adolf Hitler.

Po tragicznym wypadku, w którym zginął Lech Kaczyński żałobę narodową ogłosiły nie tylko państwa sąsiadujące z Polską (poza Białorusią) ale także takie kraje jak Węgry, Bułgaria czy nawet Brazylia.

Reakcje społeczeństwa

Konflikt wawelski nie dotyczył pochówku marszałka w Krakowie. Z tym zgadzała się olbrzymia większość społeczeństwa. Spór dotyczył jego późniejszego przeniesienia z krypty św. Leonarda do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Adam Sapieha tłumaczył to wilgocią panującą w krypcie św. Leonarda oraz złą lokalizacją samej krypty, utrudniającą normalne funkcjonowanie katedry.

W związku z trudnościami, które robił metropolita, większość mediów prowadziła swojego rodzaju nagonkę na kapłana. Chciano nawet odebrać mu obywatelstwo polskie i wyrzucić z kraju.

W przypadku pochówku Lecha Kaczyńskiego na Wawelu, opinia publiczna nie była tak zdecydowanie jednoznaczna. Doszło nawet do manifestacji ulicznych. Ich przedstawiciele nie zgadzali się na umieszczenie ciała prezydenta na Wawelu. Żądali pochowania na Powązkach.

Jak widać bardzo ciężko jest porównać oba konflikty. Dotyczyły bowiem innych sytuacji.

W przypadku Lecha Kaczyńskiego nie pisałem tak szczegółowo jak w przypadku marszałka, gdyż każdy z nas na pewno doskonale zna sytuację. W końcu media od dwóch tygodni nie mówią o niczym innym.

Karol Wasilewski (Misiek)

24 komentarze do “Hitler też ogłosił żałobę narodową (wideo)”

 1. Alina napisał(a):

  WAWEL TO MIEJSCE DLA LECHA KACZYŃSKIEGO, BO TO BYŁ PIERWSZY PREZYDENT BEZ AGENTURALNEJ PRZESZŁOŚCI. BYŁ CZŁOWIEKIEM KTORY ZASŁUZYŁ SIE NA KAŻDY SZACUNEK I OD KAŻDEGO POLAKA. WIADOMO BYŁO W KRAKOWIE,ŻE INSPIRATOREM PROTESTU OKOŁO 1500 OSOB BYŁ SAM MARSZAŁEK KOMOROWSKI. POSTAC HANIEBNA, GNOJACA W WOLNEJ POLSCE LUDZI JAK RED. SUMLIŃSKIEGO… ALE TAK JEST,ŻE TACY MAJA NAJWIĘCEJ DO POWIEDZENIA JAK I TEN FIKCYJNY BOHATER WAŁESA.

 2. Jarek z Brazylii napisał(a):

  Pani Alina, co do tego co sie stalo w naszej Ojczyznie ,zgadzam sie z Pania ,iz to co aktualnie slyszy sie ,aby odwrocic od wszelkim sposkow Platformy Obywatelskiej uwage ,ze nic sie wydarzylo ,tylko to wszystko sobie przygotowal Pan.Prof.Prezydent Lech Kaczynski.Jest to najwieksze klamstwo jakie moglem usyszec ,to wszystko wola o pomste do nieba aby wini zostali zate pomuwienia ,slusze ukarani i aby nasi rodacy podjeli sluszna walke z Panem.Dr.Jaroslawem Kaczynskim o walke o Fotel Prezydencki.Zycze tego narodowi i Prawu i Sprawiedliwosci iz tutaj na opczyznie Brazylia i inne kraje dali temu dowut iz byl to wspanialy czlowiek o wielkim patriotyzmie naszej ojczyzny iz jak Pan Prezydent powiedzial ,ze bez histori nie mozna zrozumiec wlsnego kraju .dziekuje ,ze jeszcze sa wspaniali mlodzi ludzi ,aczkolwiek mysla inaczej niz Tusk i jego cala banda.

 3. tomek napisał(a):

  Brazylia ogłosiła żałobę narodową z powodu tragicznych w skutkach powodzi, które pozbawiły życia co najmniej 200 osób (zmiecenie z powierzchni ziemi dużej części domów oraz ewakuacja dziesiatek tysięcy mieszkańców w regionie Rio de Janeiro). Nota bene powódź trwała ponad 2 tygodnie… więc naturalnym stanem rzeczy prezydent Brazylii ogłosił żałobę narodową. (a że w międzyczasie u nas się rozpoczęła…to podpięli to jako gest solidarności z Polską;)

 4. Rafal napisał(a):

  A jakie Kaczyński miał zasługi ponieważ nie mogę sobie przypomnieć?

 5. bolszewicki Rothbard napisał(a):

  Hitlera nie było w Polsce podczas uroczystości żałobnych! Zgoda, są zdjęcia jak kanclerz Rzeszy siedzi w jednym z berlińskich kościołów przed pustą trumną obłożoną godłem Polski, ale nie było go na uroczystościach w Polsce!

 6. Zdanek napisał(a):

  A pokaż mi cytat drogi bolszewiku, gdzie w texcie jest napisane, ze był w Polsce? zawodzi czytanie ze zrozumieniem? czy widzisz to co chcesz widziec?

 7. philipek napisał(a):

  W ostatnim akapicie – „na pewno” osobno 🙂

 8. bronek napisał(a):

  Tyś na Wawel jest zbyt wąski spieprzaj dziadu na Powązki

 9. fvffvdfvffffffff napisał(a):

  wykop kurvva!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

 10. adam napisał(a):

  Szkoda tylko, że manifestacje uliczne zorganizowane były przez ludzi z PO i wzięło w nich udział może kilkaset osób, natomiast na pogrzeb prezydenta przyszło kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

 11. Sunehri napisał(a):

  na pogrzeb prezydenta ludzie przyjechali bp nigdy takiego wydarzenia nie było i raczej byli tam z ciekawosci i zeby sie potem miec czym chwalic. dzien przed wypadkiem był nielubiany, a zaraz potem stał sie bohaterem, któremu trzeba składac hołd, to jest bzdura i obłuda. Ciesze sie że nie brałam udzialu w tym dziadostwie. A Komorowskiego najbardziej obłudnego hipokryty to nie znosze, nie chce go na prezydenta NIGDY!!!!!!!!!

 12. oskar napisał(a):

  Platforma organizuje jakieś idiotyczne zagrywki w necie, a wy się dajecie wkręcić. Poczytajcie sobie trochę tak dla porównania o przeszłości Komorowskiego i Kaczyńskiego i zobaczycie jakim szują jest Komorowski. Albo o tym ile i co jaka partia w danym okresie zrobiła. Przez PO mamy nie rozliczonych: zbrodniarzy komunistycznej polski, morderców działaczy anty komunistycznych, szpiegów pro rosyjskich, ludzie którzy już dawno temu powinni gnić w więzieniu otrzymują emerytury nawet po 5000zł, jakie podostawali za komuny jeszcze. Jak PiS chciał się tym zająć, to PO zaczęło ich krytykować, także w necie pisać jakieś bzdury wyssane z palca, wtedy się nabraliście. Może choć teraz przejrzycie na oczy z własnej perspektywy, oceniając samemu fakty, a nie bajki. Pozdrawiam

 13. Ala napisał(a):

  Mała poprawka: „Żałoba po śmierci Lecha Kaczyńskiego trwała tydzień.” – Faktycznie trwała 9 dni. Po katastrofie została ogłoszona tygodniowa żałoba, a później przedłużona o 2 dni – do dnia pogrzebu.

 14. ja napisał(a):

  zaloba w brazylii nie byla spowodowana smiercia Kaczynskiego, radze sprawdzac informacje

 15. Anonim napisał(a):

  Dziwisz wyparł się bycia pomysłodawcą pochówku na Wawelu.

 16. asdasdasd napisał(a):

  Ale to nie Dziwisz proponował pochówek na Wawelu, tylko Jaro tam wydzwaniał wespół z pisiorami.

 17. Misiek i Tosiek napisał(a):

  Żałoba w Brazylii była spowodowana przede wszystkim czynnikami wewnętrznymi tegoż kraju. Co nie zmienia faktu, że w ramach tej żałoby solidaryzowali się także z Polską.

 18. Anonim napisał(a):

  Co do Brazylii to w dniu wypadku sprawdzałem na stronie rządu Brazylii i nie było ani słowa o Polsce.. te kłamstwo pojawiło się jako pierwsze na gw.

 19. LeeFu napisał(a):

  Dokladnie..takze popieram pania Aline… Co prawda to prawda , nie mogl przeciez tez „sprzedawczyk ze WSI”;p pozwolic na to by tak latwo elektorat poszedl na rzecz J.Kaczynskiego… Na szczescie ludzie zaczynaja widziec co np potwierdza wielkie poparcie inteligentnych ludzi dla JKM ktory takze nie ma agenturalnej przeszlosci ale takze byl pomyslodawca ustawy koszacej wszystkich zdrajcow w 1992r ale oczywiscie sprzedawczyki rzadzace teraz pomogly Walesajacemu rozwiazac rzad Olszewskiego zanim to sie stalo. Dokument o tym na Youtube pt. Nocna zmiana. POLECAM PATRIOTOM PRZED WYBORAMI i jesli macie dosc POPISU !!! Pozdrawiam

 20. markopolo napisał(a):

  Alina – podobno Komorowski odpowiada także za wybuch wulkanu Eyjacośtam. Przez knowania tego obłudnika wielu zacnych gości nie mogło oddać honorów naszemu prezydentowi. Dotarłem do zdjęć, na których widać jak Komorowski rozmieszcza na Islandii świece dymne.

 21. kamil napisał(a):

  zaloba w brazylii http://www.tvn24.pl/0,1651700,0,1,zaloba-w-brazylii-po-polskiej-tragedii,wiadomosc.html

 22. zuo napisał(a):

  dooobrze kamil ^^ btw. ja tez chce być pochowany na wawelu… w sumie fajne miejsce, durzo turystów… wystarczy tylkoże pójde do GW TVN zapłace im odpowiednia ilość pieniędzy i po problemie… nagle stanę się ważną osobą w kraju która nigdy nie zostła doceniona… hmmm… może jeszcze medal jakiś dostane

 23. Anonim napisał(a):

  jestem bolszewikiem i jestem z tego DUMNY

 24. Sammy Łomża napisał(a):

  It’s super webpage, I was looking for something like this