platforma blogowa portalu Gazeta Współczesna

Jan Pospieszalski znowu na ustach całej Polski

Reportaż Jana Pospieszalskiego i Ewy Staniewicz „Solidarni 2010” wywołał ogromną dyskusję publiczną. Nie tylko na terenie naszego kraju. Znowu o Janie Pospieszalskim jest głośno.

Przedwczoraj Telewizja Polska nadała reportaż specjalny „Solidarni 2010”. W godzinach „prime time”, zaraz po Wiadomościach (portal Wirtualne Media podał, że oglądalność wyniosła 1,6 mln) dziennikarz TVP1 chciał przedstawić, jak sam mówi w wywiadzie z Wirtualną Polską, „nieprawdopodobną wspólnotę, ludzi, których połączyła troska o państwo i szacunek dla instytucji urzędu prezydenta”. Kontrowersje wzbudził jednak fakt, iż zdecydowana większość osób wypowiadających się w materiale zrzucała winę za katastrofę w Smoleńsku na premierów Rosji i Polski. Dodatkowo, osoba która zabierała głos aż sześć razy jest zawodowym aktorem. O tym fakcie nie zostali poinformowani telewidzowie.

Środowiska związane z Gazetą Wyborczą oraz TVNen (tym mediom dostało się w reportażu i w dzisiejszym wywiadzie dla wp.pl) nie zostawiły suchej nitki na Pospieszalskim. Informacja o jego materiale pojawiła się także w ogólnorosyjskich mediach. „Wriemia Nowosti” oraz „Nowyje Izwiestia” zgodnie podkreślają, że program był zdecydowanie antyrosyjski i nacjonalistyczny. Szkodzący stosunkom polsko-rosyjskim.

Pospieszalskiego broni w swoim felietonie na łamach „Rzeczpospolitej” Bronisław Wildstein (też pracujący w TVP) pisząc: „Ten fascynujący dokument Ewy Stankiewicz pokazuje ludzi, którzy przez tydzień koczowali wokół Pałacu Prezydenckiego i zgromadzili się na pogrzebie pary prezydenckiej w Krakowie. Zarzuty przeciwników filmu sprowadzają się do tego, że tym ludziom pozwolono mówić. A to, co mówili, okazało się niesłuszne”.

Nie pierwszy raz publicysta TVP jest na ustach całej Polski i nie pierwszy raz budzi olbrzymie kontrowersje. W 2005 roku Partia Zieloni 2004 wystosowali list otwarty Warto rozmawiać, ale nie z Pospieszalskim wzywający do bojkotu programu („Warto rozmawiać” jest nadawany w TVP od 2004 roku). Zarzucano wówczas (podobnie zresztą jak i teraz), iż „prowadzący program w sposób tendencyjny prowadzi do obrony przyjętych z góry tez, manipuluje wypowiedziami swoich gości, niektórych zaś nie dopuszcza w ogóle do głosu”. Dalej można było przeczytać: „w programie Warto rozmawiać zaproszeni przez Jana Pospieszalskiego goście, którzy nie podzielają jego poglądów są ośmieszani, a niekiedy traktowani w sposób wręcz obraźliwy (…). W ten sposób program ten staje się ośmieszeniem demokratycznych zasad i przyczynia się do wzrostu nietolerancji”. Pod listem podpisało się ponad 100 osób. M. in. Prof. Maria Szyszkowska (wykładała w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla) czy Prof. Barbara Stanosz.

Także część użytkowników portalu społecznościowego Facebook nie jest zadowolona ze sposobu, w jaki prowadzi swój program Pospieszalski. Założyli specjalny wątek „Apel o odwołanie JANA POSPIESZALSKIEGO z TVP”, w którym piszą: „Nie godzimy się na to, by Jan Pospieszalski manipulował często bezbronną opinią publiczną”. Do grona oponentów dołączyło już ponad osiem tysięcy osób.

Dziennikarz od lat związany jest z prawą stroną sceny politycznej. W 1997 roku był współtwórcą telewizyjnej kampanii wyborczej AWS. Zmienił nawet nazwę swojego zespołu na czas kampanii wyborczej z „Voo Voo” na „AVoo VooS” (wcześniej był członkiem zespołu Czerwone Gitary). W marcu tego roku udzielił wywiadu „Super Expressowi”, w którym krytycznie odnosi się do rządów Platformy Obywatelskiej. „Kolesie ukradli nam państwo i teraz wprowadzają własną narrację mającą fałszywie opisać świat. Każde mydlenie oczu jest możliwe”.

Przeżył również olbrzymi dramat osobisty. W 1999 roku w wyniku wypadku na motorówce stracił swojego 4 letniego syna. Jak sam powiedział w jednym z wywiadów, tamten wypadek stał się początkiem przemiany duchowej, która wzmocniła jego wiarę.

Fragment programu Jana Pospieszalskiego „Solidarni 2010” :
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=20Y-jDfCrn4[/youtube]
Karol Wasilewski (Misiek)

23 komentarze do “Jan Pospieszalski znowu na ustach całej Polski”

 1. mary napisał(a):

  Przy całej miernocie i nudzie polskiej tv programy Jana Pospieszalskiego są żywe, ciekawe, zmuszające do myślenia.Krytyka tych programów to próba smętnego wyrównywania poziomu.Niedobrze się robi od telewizyjnej papki i polityki miłości.

 2. Zdanek napisał(a):

  Powiedz mi Mary czy człowiek, który prowadził kampanie wyborczą AWSu (w sumie nie wiedziałem o tym wcześniej) może być dziennikarzem?

 3. mary napisał(a):

  To, ze w filmie występuje również aktor nie jest niczym dziwnym, czy aktor nie ma mieć swojego zdania. A tak między nami to był on najbardziej sztuczną osobą w tym filmiei rzeczywiście za dużo mówił.

 4. mary napisał(a):

  ejże Zdanku, a czy on był doktorem Mengele?nie rozumiem, dlaczego nie może być dziennikarzem?

 5. piotrek napisał(a):

  to niby blog, a w tym tekście nie ma ani słowa przemyśleń, refleksji od autora. To takie bicie piany na podstawie skopiowanych czy znalezionych informacji. W dodatku dopiero dzień po tym, gdy mówiła o tym cała Polska. Jaki sens?

 6. Zdanek napisał(a):

  Dlatego, że dziennikarz powinien byc obiektywny. Jak człowiek, który związany jest z jedną opcją polityczną może pracować w PUBLICZNEJ telewizji?

 7. mary napisał(a):

  No tak zwyczajnie, może, nie ma ludzi obiektywnych, każdy ma zdanie subiektywne. A co to jest telewizja publiczna, to też ludzie i trudno żeby nie prezentowali swoich poglądów. To dopiero byłoby straszne. Ważna jest różnorodność.Dopiero to daje do myślenia.

 8. mary napisał(a):

  Ja też Panie Zdanku kiedyś lubiłam innych ludzi a teraz zupełnie innych, tak się człowiek rozwija, inaczej zostaje betonem.

 9. Zdanek napisał(a):

  O to chodzi, że dziennikarz w swojej pracy nie może być subiektywny. Musi rzetelnie i bezstronnie przekazać informacje, prowadzić debatę (prywatnie nic mnie nie obchodzi jakie ma poglądy). Ale gdy w wywiadzie mówi to co jest w treści bloga, to jest po prostu skandal. A dziennikarz telewizji publicznej jest do tego zobligowany o wiele bardziej. Ponieważ pracuje tam za MOJE pieniądze!

 10. hm napisał(a):

  Misiu buduje sobie „portfolio” pod „GazWyb” 😉 „Współczesna” to za mało na jego przenikliwy umysł 😉

 11. mary napisał(a):

  no to proszę, przywołuję red. Lisa,jest stronniczy i nie budzi aż takich kontrowersji, jest mdły, napastliwy, bezczelny i napewno mniej ciekawy niż Pospieszalski, wymieniać dalej. Według Twojego wyobrażenia programy powinny prowadzić roboty.

 12. Kunda napisał(a):

  „Ten fascynujący dokument Ewy Stankiewicz”…. no nie mogę uwierzyć w to co czytam. Wildstein nie rób idiotów z ludzi!

 13. Zdanek napisał(a):

  Ależ oczywiście, że to co zrobil Lis w swoim programie o tabloidach, gdzie nie zaprosił drugiej strony sporu a jako expert wypowiadał się jego prawnik, który reprezentuje go w procesie przeciw Super Expressowi było żenujące i nie powinno mieć miejsca. Takie sytuacje powinny być piętnowane. Według mojego i nie tylko wyobrażenia takie programy poiwinny być prowadzone bezstronnie i obiektywnie. Z możliwością wypowiedzenia się drugiej strony.

 14. Misiek i Tosiek napisał(a):

  hm -> rozśmieszyłeś mnie do łez swoim wpisem 🙂 piotrek -> wpis jest przedstawieniem osoby red. Jana Pospieszalskiego. Skoro znowu jest na ustach całej Polski to ci, którzy go krytykują i ci którzy go bronią niech dowiedzą się o jego przeszłości, karierze i poglądach. Przedstawiam suche fakty, żeby każdy mógł wyciągnąć swoje wnioski. Ja nie zamierzam publicznie oceniać jego materiału. Biciek piany za to nazwałbym twój wpis. To jest strasznie smutna sytuacja, gdy nie ma się do czego przyczepić prawda? Ale i tak z zasady trzeba. Pozdrawiam, Misiek

 15. raz napisał(a):

  Co za żenująca agitka. W TVP pracują ludzie z różnych opcji od prawicowych tj Pospieszalski, przez centrum: Lis, do lewicy: Żakowski. Oni wszyscy mają swoje poglądy i każdy z nich broni swoich racji. Czy podobnymi określeniami Zielonych i czerwonej na wskroś Szyszkowskiej nie można opisać programu Lisa, który za wszelką cenę stara się przypodobać POwcom. Zresztą jaki cel ma tutaj przytaczanie opinii czerwonych Zielonych, czemu nie protestują na programy Lisa i Żakowskiego, o jednostronności Szkła kontaktowego, czy ochłodniej piosence idola dzisiejszej gówniarzerki Wojewódzkiego też nic nie wspomną. Pluralizm zaś musi być zacofany. Wiem, że idyllą była by telewizja i wszystkie instytucje opanowane przez PO, ale ta idylla się szybko skończy.

 16. raz napisał(a):

  PS. Nominacja Szyszkowskiej do Nobla, śmiechu warte, kto ją nominował, różni zieloni, LGBT, feministki. Tak samo i ja mogę nominować Pospieszalskiego.

 17. Kunda napisał(a):

  raz ty to możesz ale zrobić kupę w kiblu. Zrobisz profesurę, minister spraw zagranicznych szwajcarii nominuje cie do pokojowej nagrody nobla i wtedy będziesz oceniał takich ludzi jak szyszkowska. a na razie to zamilcz internetowy napinaczu!

 18. Krystyna napisał(a):

  Dziękuję Ewie STANKIEWICZ i JANOWI Pospieszalskiemu za film „Solidarni 2010” Dziękuję, dziękuję,dziękuję,dziekuję…….. Jako nadród chcemy prawdy, jak widać nic się w telewizji nie zmieniło, bo kto mówi prawdę jest bardzo atakowany.

 19. shemale pornstars napisał(a):

  Hey! I could have sworn I’ve been to this site before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 20. Trackback: how to feel safe,
 21. 1997 ford explorer napisał(a):

  I blog quite often and I truly thank you for your content. This great article has really peaked my interest. I will book mark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed as well.