platforma blogowa portalu Gazeta Współczesna

Michaił Kałasznikow. Jego wynalazek zabija niewinnych

W cyklu ciekawostki, chciałbym przedstawić Państwu człowieka, którego nazwisko wzbudza respekt na całym świecie.

Michaił Kałasznikow brał czynny udział podczas drugiej wojny światowej. Wcielony został do wojska już w 1938 roku. Był kierowcą czołgu. Michaił jednak, został stworzony do wyższych celów, niż bycie „mięsem armatnim”.

W 1941 roku w bitwie pod Briańskiem został ranny. Granat, który wybuchł pokaleczył jego ramię. Trafił do szpitala. Dostał sześć miesięcy urlopu. Wrócił na swoją rodzinną Syberię. Przez te kilka miesięcy nie odpoczywał jednak. Pamiętając najokropniejsze chwile z wojny, chciał aby jego rodacy nie musieli tak cierpieć. Postanowił stworzyć broń idealną. Broń, która pomoże wyprzeć nieprzyjaciela z granic ojczyzny. Broń, dzięki której Związek Radziecki pokona Hitlera.

Szkice i notatki, które zostały stworzone, przedstawił w moskiewskim centrum lotnictwa (które de facto znajdowało się w stolicy Kazachstanu). Zainteresowały dowódców do tego stopnia, że Michaił został wysłany do Akademii Artylerii im. Dzierżyńskiego. Już wkrótce armia radziecka miała używać wyłącznie broni AK-47, a Kałasznikow otrzymał z rąk samego Stalina Order Czerwonej Gwiazdy.

Stał się sławny na całym świecie. Na targach broni w 1994 roku, spotkał się z burmistrzem Rijadu. Podczas kurtuazyjnej rozmowy, Arab zapytał Michaiła:

– Nie chciałby pan przejść na islam? Jest pan odpowiedzialny za tysiące śmiertelnych ofiar na całym świecie. Za tyle ofiar nie może pan błagać Jezusa o przebaczenie. Może pan za to zostać żyjącym symbolem świata arabskiego”.

AK-47 zaczęło jednak służyć przede wszystkim terrorystom, bojówkarzom i gangsterom. W 1972 roku posłużyła, jako narzędzie zbrodni podczas igrzysk olimpijskich w Monachium. W 1981 roku, od kul kałasznikowa zginął prezydent Egiptu. Bojówki Tutsi w Ruandzie zabiły dziesiątki tysięcy osób z tego właśnie modelu karabinu. W Somalii już kilkuletnie dzieci noszą ten rodzaj broni. Moskiewska mafia „kałachami” załatwia swoje porachunki. Mozambik umieścił nawet kałasznikowa na swojej fladze narodowej.

Najciekawsze jest to, że Michaił nie wzbogacił się na swoim wynalazku (musiał zadowolić się licznymi orderami i odznaczeniami państwowymi), a sam AK-47 nigdy nie został opatentowany. Dlatego też broń, która służy w ponad 50 armiach świata, ma niemal 70 różnych odmian.

Michaił Kałasznikow obchodził w zeszłym roku swoje 90 urodziny. Od jakiegoś czasu próbuje oderwać swoje nazwisko od karabinu. W 2004 roku wypuszczona została na rynek wódka z jego nazwiskiem. Nieco wcześniej podpisał umowę z niemiecką firmą produkującą parasole. One także miały nosić nazwę od nazwiska Michaiła.

Karol Wasilewski (Misiek)

7 komentarzy do “Michaił Kałasznikow. Jego wynalazek zabija niewinnych”

 1. Jure napisał(a):

  Ciekawa to bron i skuteczna,niezawodna-wygrała II Wojnę Światową,zasłużył na ordery i pamięć,życzę aby doczekał 100 lat życia.Hura Kałasznikow.

 2. Historyk napisał(a):

  Z tą niezawodnością Jure to sie nie zgodze. To jeden z najbardziej zawodnych karabinów jaki powstał. A co do artykułu. Gdyby Kałasznikow urodził się w Stanach byłby miliarderem.

 3. mateusz napisał(a):

  No, Panowie Autorzy, zadanie domowe nie odrobione, trója siadać. Myślałem, że przeczytam jak zwykle coś błyskotliwego i z humorem. A tu tendencyjnie, krótko i z błędami.

 4. Misiek i Tosiek napisał(a):

  Hehe przepraszam Mateuszu, że Cię zawiodłem 😛 postaram się poprawić 🙂 Zafascynowała mnie postać Kałasznikowa, postanowiłem więc podzielić się wiedzą z Czytelnikami 🙂 Mógłbyś mi podpowiedzieć, gdzie zrobiłem błąd? Pozdrawiam Misiek

 5. Aleida Łomża napisał(a):

  It’s excellent webpage, I was looking for something like this

 6. Łafar napisał(a):

  @Jure, jaką II wojnę światową?? Przecież on został skonstruowany po wojnie…

 7. Radosław napisał(a):

  Ten tekst to masa błędów kałach nie był użyty podczas II wojny bo skonstruowano go w 47 a wprowadzono do wojska 2 lata później .Wbrew powszechnej opinii AK 47 wyprodukowano bardzo niewiele najpopularniejszym karabinem szturmowym świata jest AK M. „Historyku” kałach jest najbardziej nie zawodną bronią XX w strzela nawet gdy jest zardzewiały (np w Wietnamie)lub lufa jest w piasku (np. Afganistan). W takich Warunkach Colt M4 nie wypali lub wybuchnie. AK M nie wystrzeli tylko gdy skończy się amunicja, choć jest mało celny. Nawiasem mówiąc M4 był wzorowany na kałachu.