platforma blogowa portalu Gazeta Współczesna

To już nie jest śmieszne

Są w Polsce rzeczy z których się śmiać nie wolno. Nie opowiadaj dowcipów o Janie Pawle II, krzyżu i jego obrońcach, nie śmiej się, gdy ktoś powie że katastrofa w Smoleńsku to spisek. Bo jak będziesz to robić, to znaczy że jesteś z WSI, albo jesteś pro-TVN, co ostatnio stało się niemodne.

Z drugiej strony jeżeli deklarujesz otwarcie swoją wrogość do TVN i wyśmiewasz Mahometa, mówisz niepochlebne żarty o muzułmanach, opowiadasz niewybredne dowcipy o gejach czy Żydach, to za chwilę usłyszysz, że jesteś homofobem, rasistą, nietolerancyjnym faszystą.

Gdyby jednak na samych słowach krytyki się kończyło, nie byłoby tematu. Niestety radykalizm w żartach kończy się radykalizmem w czynach. Co grozi za publiczne żartowanie z Żydów, gejów, krzyża, Jezusa, prezydenta RP? Co najmniej wizyta w prokuraturze i tłumaczenie się. W najgorszym wypadku sprawa w sądzie i wysoka grzywna z koniecznością przepraszania.

Zastanawiam się, dlaczego ludzie są tak przewrażliwieni na swoim punkcie? Pamiętam żart, z którego śmiała się cała Polska. „Naszym klubem RTS… cała Polska o tym wie… że Czerwona Armia ta… to kibice Widzewa” – tak śpiewali kibice z Łodzi. Fani drugiego klubu z tego miasta zrobili dowcip. Na Youtube można było obejrzeć jak do wyżej wymienionej piosenki tańczą Chasydzi. W filmie nie było nawoływania do nienawiści. Tylko sugestia, że to trening kibiców Widzewa. I co? Film okrzyknięto skandalicznym.

Żarty, które nie wyrządzają krzywdy są śmieszne. Tyle że niektóre tematy są niepoprawne politycznie. Praktycznie wszyscy korzystają z Google. W wyszukiwarce są podpowiedzi przy wpisywaniu. Kiedy jednak wpisujemy „żarty o gejach”, „żarty o Żydach”, „geje to”, „Żydzi to”… wujek Google nic nie podpowiada. Oczywiście o Polakach brzydko mówić można i podpowiedź też będzie.

Jestem zdania, że żarty, które nawołują do nienawiści czy agresji lub wyrządzające krzywdę są niesmaczne i nie powinny mieć miejsca. Nazywanie kogokolwiek brudasem, skur…synem, chamem czy głupkiem wyrządza krzywdę.

Poprawność polityczna w Polsce jest absurdalnie ogromna. W zasadzie nie można śmiać się z niczego innego niż Jaś, baba u lekarza, Adamie i Ewie, studenci, emeryci, zając, lew czy niedźwiedź. To już nieśmieszne.

Tosiek

2 komentarze do “To już nie jest śmieszne”

  1. fake breitling watches napisał(a):

    Observe that the items tend to be acclaimed for his or her inexpensive costs as well as superb high quality, upset. They’re produced using the greatest summaries associated with entry and appear, really feel as well as completely impacts Aboriginal as well as Switzerland wrist watches.

  2. louis vuitton replica napisał(a):

    Tyle że niektóre tematy są niepoprawne politycznie. Praktycznie wszyscy korzystają z Google. W wyszukiwarce są podpowiedzi przy wpisywaniu.