platforma blogowa portalu Gazeta Współczesna

Trzeba wiedzieć z kim się kręcić

Misiek: Masz 23 lata, żadnego doświadczenia, nie ukończyłeś studiów? Zostań kierownikiem banku w dużym mieście! Potrzebujemy kogoś takiego jak ty! Widzieliście kiedyś takie ogłoszenie o pracę? Marcin Dubieniecki widział, ba nawet z niego skorzystał.

Skoro zacząłem już serię reportaży o tym, jak wygląda Polska z perspektywy zwykłego obywatela, a jak z perspektywy władzy, warto byłoby spojrzeć oczyma dzieci polityków. Po raz kolejny ostrzegam: ten materiał nie jest dla ludzi o słabych nerwach!

Polityczny Alvaro

To, co zaraz przeczytacie to nie jest scenariusz amerykańskiego filmu. To się działo naprawdę. Marcin Dubieniecki w wieku 23 lat został pełniącym obowiązki kierownikiem filii Powiślańskiego Banku Spółdzielczego w Gdańsku. Tak się dziwnie złożyło, że student bez żadnego doświadczenia miał jeden atut wyróżniający go spośród wszystkich innych chętnych na to stanowisko. Był chłopakiem Oli Kozdroń, córki Jerzego Kozdronia, posła PO. Niestety pan Marcin kariery bankowca nie zrobił. Stanowisko stracił w 2005 roku, gdy rozstał się z Aleksandrą.

Rozstał się, gdyż na oku była już lepsza partia. Córka prezydenta RP.

– Pamiętam, to było 10 grudnia 2006 roku. W ośrodku w Juracie Marta przedstawiła mnie rodzicom. Powiedzieli, że jeżeli jesteśmy szczęśliwi, to oni też. Siedzieliśmy po kolacji. Dochodziła 21. Było miło. I wtedy powiedziałem: „Jest jeszcze coś, panie prezydencie, co chciałbym panu zakomunikować. Pana córka jest w ciąży” – tak Marcin Dubieniecki relacjonował w „Gali” spotkanie z Lechem Kaczyńskim.

23 lata i do MSZ? A to panna Rostowska

Jako doradca w MSZ pracuje Maya Rostowska, córka ministra finansów. Według wersji oficjalnej Radosław Sikorski zatrudnił ją, bo na Szucha są kiepscy tłumacze angielskiego. 23-latka została jednym z trzech doradców w gabinecie politycznym szefa MSZ. Jak to możliwe, że na tak prestiżowe stanowisko wzięto osobę, która nie miała żadnego doświadczenia zawodowego?

– Z wyróżnieniem ukończyła University College London. Jej idiomatyczny angielski jest nienaganny. Minister Sikorski, który szczególnie dba o jakość swoich wystąpień w tym języku, potrzebował specjalistki, która zredaguje jego teksty – mówi „DGP” Paszkowski. Dodaje jednak, że Rostowska nie została wybrana w drodze konkursu.

Naczelny kolejarz RP

SLD przedstawiło publicznie, jak wygląda zatrudnienie w resorcie infrastruktury. Lista 35 osób, z których wszyscy są dobrymi znajomymi ministra Grabarczyka, a którzy znaleźli dobrze płatne posady na państwowych stołkach obiegła już Internet. Czy ktoś jeszcze łudzi się, że nie mając znajomości, osiągnie coś wyłącznie dzięki wykształceniu i wiedzy?

W Podlaskim nie lepiej

Na początku stycznia prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski poinformował, że korzystając z uprawnień pozwalających mu na zatrudnienie asystentów i doradców powołał na stanowisko doradcy Macieja Wałkuskiego, czyli…. swojego zięcia.

CBA uznało, że w tym przypadku prezydent nie złamał prawa.

Przytaczam przypadki najnowsze. Proszę się jednak nie łudzić, że wcześniej było inaczej. Jak się naprawdę robi politykę pokazały nam tzw. taśmy Beger.

Karol Wasilewski (Misiek)

25 komentarzy do “Trzeba wiedzieć z kim się kręcić”

 1. Szok! napisał(a):

  Farsa, kumoterstwo i obraza dla wyborców! Najgorsze jest to że robią to tak bezczelnie!

 2. wolf napisał(a):

  A o Dubienieckim nie wiedziałem. Fajny tekst Panie Karolu!

 3. rem napisał(a):

  a co glosujac na plat—-niwidziles wiesniaku ze sobie wbijasz widly—-

 4. banan napisał(a):

  A pewien prezydent Łodzi, jak przegrał wybory to został doradcą ( pewnie przypadkowo )prezesa NBP tak się składa że kolegi z partii. SLD jak opowiadało o kolegach zatrudnianych w PO to zapomiało powiedzieć. Więc ja przypominam.

 5. łomżyniak napisał(a):

  Prezydent Łomży jest z SLD

 6. OcoKaman napisał(a):

  sama prawda i nic tego nie zmieni, ja tez jak bym byla na stanowisku to bym chciała mieć wokół siebie ludzi zaufanych, czyli generalnie znajomych i to chyba normalne, po co ten krzyk hehe

 7. RAFi napisał(a):

  Dobry tekst.

 8. Andrzej napisał(a):

  Jak się robi politykę taśmy Beger, a jak się robi pieniądze taśmy Michnika i ustawa cmentarna Chlebowskiego…

 9. Weles napisał(a):

  Prezydent Łodzi nie był z SLD tylko z ZCHN później korzystał z poparcia PiS… a do NBP wzial go kolega z uczeni, a nie parti – Uniwersytetu Łódzkiego. To tez uczelnia Grabarczyka i połowy ministerstwa infrastruktury .. ten uniwerek to jakas loza masonska 😀 hehe

 10. Łukasz napisał(a):

  Misiek, gratulacje. Widzę,że kolejny raz dobry artykuł.

 11. Trackback: chanel bags,