platforma blogowa portalu Gazeta Współczesna

Pociągiem szybciej niż autobusem

Polskie Koleje Państwowe, na które bardzo często narzekamy, mogą wreszcie sprawić, byśmy wyrażali się o nich pochlebnie. W tym przedsięwzięciu musi pomóc jednak magistrat. Wprowadzenie w Białymstoku Szybkiej Kolei Miejskiej jest możliwe i usprawniłoby komunikację.

Codziennie z Białegostoku do Suwałk odjeżdżają 3 szynobusy. Mieszkańcy regionu mogą dzięki nim po drodze dojechać między innymi do Wasilkowa, Czarnej Białostockiej, Sokółki, Dąbrowy Białostockiej czy Augustowa. Te same szynobusy mogłyby pełnić rolę szybkiej kolei miejskiej w Białymstoku.  A raczej dołączyć do podwalin tego co już mamy.

Z okolic dworca PKP na osiedle Starosielce również w okolice dworca PKP można dojechać trzema autobusami. Zawiezie nas tam linia 4, 12 oraz 14. Podróż tym pierwszym od od celu pierwszego do drugiego zajmie nam 19 minut. Dwunastką i czternastką pojedziemy 17 minut.

Jeżeli szynobus podróż do Suwałk zaczynałby w Starosielcach to na dworcu PKP przy Kolejowej znalazłby się po 3 minutach. Poniżej filmik.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OyBauHQakg0[/youtube]

Autor: Tosiek

Co stoi na przeszkodzie, by zrobić taką zmianę? Nie wiadomo. Tym bardziej, że pociągiem PKP ze Starosielc na dworzec główny można dojechać innymi pociągami. W rozkładzie jest 8 takich połączeń. Bilet normalny kosztuje 3 złote. Czyli podróż wyniesie nas jeszcze taniej niż komunikacją miejską i oczywiście szybciej. Gdyby dołączyć jeszcze 3 szynobusy, to połączeń byłoby już 11. Niby mało istotna zmiana, ale zawsze to coś.

Gdyby Białystok wzorem Trójmiasta czy Warszawy wprowadził SKM, czyli kupił swoje szynobusy i postawił przystanki od Starosielc po Wasilków, to dałoby to wiele korzyści. Skorzystaliby mieszkańcy wszystkich osiedli po drodze kolejowej – czyli Zielonych Wzgórz, Słonecznego Stoku, Os. Młodych, Przydworcowego, Antoniuka i dalej do Wasilkowa czy Białostoczku i dalej Piasta oraz Jaroszówki.

Odciążyłoby to często zapchane autobusy, zmniejszyłyby się także korki, bowiem wielu kierowców wolałoby dojechać szybko do pracy SKM, aniżeli stać rano w korkach, bo byłoby dużo szybciej.

Myślę że pomysł jest warty realizacji. Na pewno dużo lepszy niż inwestowanie w kolejne bus-pasy. Na razie pozostało nam się cieszyć z podwalin SKM czyli 8 połączeń Starosielce – Dworzec Główny. Zapraszam do dyskusji.

Kamil Gopaniuk (Tosiek)

6 komentarzy do “Pociągiem szybciej niż autobusem”

 1. z Prowincji napisał(a):

  Pomysł nie jest zły.Kiedyś kiedy nie było MPK całe Starosielce jeździły do centrum koleją tzw.”przewozówką” . Strosielce są traktowane jako stricte Plska „B” – zachodnia część jest oddzielona koleja od reszty. Ciągle brak połączenia ulicy Wrocłwskiej z Litewską co znakomicje ułatwiłoby życie mieszkańcom Starosielc za torami – w nomenklaturze architekta miejskiego ta część Starosielc nosi dumną nazwę „Białystok – Zachód ” !Planiści miejscy widzą tylko problem wystroju centrum miasta, a przecież mieszkańcy Starosilc nie przyjadą tu pić piwo !Starosielce powoli łączą sie z Klepaczami , połączenie ulic Wrocławskiej i Litewskiej jest potrzebne ich mieszkańcom jak tlen!. A może Gazeta pokaże stosowna mapkę z proponowanym wariantem połączenia ulic i uruchomi stosowna publiczną dyskusje ? .Od czegoś przecież trzeba zacząć …

 2. Za_ale... napisał(a):

  Wszystko pieknie ladnie … ale do utworzenia SKM potrzeba oprócz szynobusów (te kosztują kilkanaście mln za szt – ok. 10 nowych długich autobusów z klimą dla pasażera) , nowych przystanków pośrednich (np. w okolicy tunelu Nila – przystanek przesiadkowy na BKM – tu potrzebne sa pernony, schody , oraz windy na nasyp ; ok. Białostoczku – ul. Sitarska – przy planowanym przedłużeniu na Antoniuk lub dalej przy Zaguemiennej – tu też perony i dojścia, dojazdy; ponadto przydałyby się też parkingi dla osób się przesiadających z samochodu) , tak więc koszty koszty a pasażerów nie koniecznie dużo. Sądze że 300 tys mieszkańców to za mało , tym bardziej że mamy słabe pokrycie koleją. Jedna linia to na pewno za mało. Oponuje za koleją metropolitarną (Łapy ; Knyszyn (Mońki) ; Bielsk Podlaski , Sokółka (Dąbrowa)) – częstsze kursowanie , atrakcyjne ceny biletów , wprowadzenie wspolnego biletu z BKM . To by było coś . O SKM toczy się dyskusja na forum : http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=325533

 3. Anonim napisał(a):

  „Polskie Koleje Państwowe(…) może wreszcie sprawić” – pytanie do autora – wskaż podmiot zdania

 4. Misiek i Tosiek napisał(a):

  Wkradł się mały błąd, bo myślałem PKP, napisałem Polskie Koleje Państwowe. Już poprawiłem i przepraszam 🙂

 5. Łomża Buchheit napisał(a):

  It’s good site, I was looking for something like this

 6. Ninja Affiliate Plugin napisał(a):

  SiteBuilder is perfect for new users unfamiliar with generating websites. The 5 step wizard packs the power of professional layout in a straightforward graphical user interface.