platforma blogowa portalu Gazeta Współczesna

Skąd tu wziąć dobre logo? [WIDEO, FOTO]

Autor tekstu: Karol Wasilewski

Misiek: Dzisiaj każde miasto w Polsce chce mieć logo. Od Warszawy po Pcim Dolny i od morza aż po Tatry. Od PiSowego Pisza, po gejowy Białystok. A było i logo satanistyczne!

 

Tak, tak afer z logo miasta było więcej niż tylko z białostockim. Może nie  były tak nagłaśniane w całej Polsce, ale mainstreamowe media przyzwyczaiły się, że o Białymstoku można mówić albo źle albo wcale.

Miał być kawior, wyszła kaszanka

Jeszcze nie ucichły kontrowersje związane z prezentacją nowego logo Rybnika, a nowy znak graficzny miasta znów jest na czołówkach mediów – pisał dwa lata temu rybnik.com.pl.

I rzeczywiście niejaki Alex Kopii przesłał do mediów list, w którym autorowi nowego logotypu miasta zarzucał plagiat. Mało tego, w sposób niewybredny nazywał autora tegoż logo…

– A to boli! Boli, że jakiś cwaniak wystrychnął Rybniczan na dudka. Boli, że czyjś dorobek i prawo do znaku zostały tak sobie „przerobione“ i sławią kogoś innego. Boli, że pieniądze wydane zostały na knota… I w sumie szkoda, bo hasło znakomite! Rybnik – miasto z ikrą! Szkoda, bo miał być kawior, a wyszła kaszanka..

 

Satanizm i chiromancja

„Nowy Sącz dobrze wróży” – głosi hasło. No jednak nie dla wszystkich. Logo miasta oburza Duszpasterstwo Akademickie Strych. Zażądało ono zmiany symbolu, który kojarzy mu się z chiromancją i satanizmem!

– Nie zakładam, że ktoś celowo wykorzystał te symbole – mówił o. Więcek. Ale nie dziwi się, że jego podopiecznym hasło w logo „Dobrze wróży” kojarzy się z wróżeniem z ręki, czego Kościół nie akceptuje. Czarna kropka w środku dłoni dla satanistów ma oznaczać oddanie się we władanie szatana. A wielobarwność – symbolikę środowisk gejowskich.

I znowu wszędzie wstrętne geje się pchają! Zniszczyli Białystok, zniszczą i Nowy Sącz!

PiSowski Pisz

Czasem logo może się nie podobać w telewizji. Co wtedy zrobić? Najlepiej założyć koszulki na drugą stronę.

 

Uczestniczący w nagraniu programu „Jaka to melodia?” piszanie musieli, pół roku temu, wywrócić koszulki na lewą stronę, ponieważ znajdujące się na nich logo miasta jest podobne do logo partii politycznej PiS.

Redaktor Mikołaj Dobrowolski w „Rzepie” przekonywał jednak, że nie o to panowie nie o to…

– Przy produkcji zatrudniony jest stylista, który czasem prosi gości o zmianę stroju, bo nie każdy kolor dobrze wygląda w telewizji, a w niektórych ubraniach goście wyglądają niekorzystnie ze względu na ich fakturę.

Suwałki jak New York City

I w moim rodzinnym mieście nie obyło się bez afery. Logo Suwałk, dla jednego z Czytelników Gazety Współczesnej miało przypominać logo „New York City 2020”.

Najlepsze było zaś tłumaczenie Alexandra Sikory, właściciela agencji Metamorphosis Brand Communication, że oskarżenie o plagiat to absurd bo….

– Jeśli przyjmiemy nawet jakiś scenariusz podobieństwa, to porównywane logo jest całkowicie nieprofesjonalne, wyśmiałby je każdy grafik.

Poniżej przedstawiam oba loga, bez nazw miast. Jak Państwo myślą, które jest amatorskie, a które profesjonalne?

A na koniec zostawiłem swoje prywatne refleksje, oraz refleksje białostoczan.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5wy-DYGx7RY[/youtube]

Zastanawiam się, po co każde miasto w Polsce czy to metropolia czy pipidówka chce mieć swoje logo? Po co wykłada się olbrzymie pieniądze na „profesjonalne” loga, skoro i tak nikt ich nie zna. Zapytaliśmy przechodniów czy kojarzą logo jakiegokolwiek miasta, oprócz swego rodzinnego. Średnio z tym wyszło. Niech Czytelnicy sami odpowiedzą sobie na to pytanie. Znasz logo Warszawy, Łodzi czy Gdańska? A teraz drugie pytanie. Czy znasz herby tych miast? Gdy powstawał herb był swoistym logiem. Ponadto ma on przynajmniej kilkuset letnią tradycję. Ja rozumiem że promocja wymaga, że takie czasy, że to modne, że inni mają… tylko czy nie jest to sztuką dla sztuki /  wydania pieniędzy w błoto?

Karol Wasilewski (Misiek)

Komentarze (1) do “Skąd tu wziąć dobre logo? [WIDEO, FOTO]”

  1. Kyung Łomża napisał(a):

    It’s good page, I was looking for something like this