platforma blogowa portalu Gazeta Współczesna

„Godzina dla Ziemi”. Nie gaś światła

Jutro kolejny raz absurdalna akcja ekologów z WWF. Po raz kolejny ludzie będą gasić światła na godzinę „dla Ziemi”.

Ponoć ma ona nakłonić zwykłych ludzi, ale także ogromne firmy by wszyscy zgasili światło na godzinę. Czy to w domu czy biurze. Całość ma skłonić do refleksji. Tylko nad czym tu dumać po ciemku? Może nad tym, jaki efekt przynosi nasze zgaszenie światła. Podpowiedź poniżej:

Hong Kong (http://www.flickr.com/photos/kabacchi/4459674334/)Hong Kong (http://www.flickr.com/photos/kabacchi/4459674334/)

 

Las Vegas (http://www.flickr.com/photos/timpearcelosgatos/3557857253/)Las Vegas (http://www.flickr.com/photos/timpearcelosgatos/3557857253/)

http://www.flickr.com/photos/31212180@N08/2981503313/Nowy Jork (http://www.flickr.com/photos/31212180@N08/2981503313/)

http://www.flickr.com/photos/medhead/4465254689/Seul (http://www.flickr.com/photos/medhead/4465254689/)

Odpowiedź:
Jaki efekt? Żaden. Nasze zgaszone światło nie zostanie zauważone, przyćmi je blask świateł ogromnych miast. No może jeden efekt będzie. Po raz kolejny świat uwierzy, że z ekologów jest jakiś pożytek. Może to niech będzie tematem refleksji podczas jutrzejszej „godziny dla Ziemi”.

Kamil Gopaniuk (Tosiek)

53 komentarze do “„Godzina dla Ziemi”. Nie gaś światła”

 1. rafb napisał(a):

  nie zgadzam się, efekt na pewno będzie, oczywiście niewielki bo nie chodzi o to, że w skali świata coś faktycznie zmieni samo wyłączenie światła na godzinę, chodzi o symbol. I jako symbol akcja na pewno ma sens, szanujmy energię – nie bierze się znikąd.

 2. as napisał(a):

  jak chcecie żeby cały system energetyczny kraju padł to zgaście wszystkie światła i wyłączcie wszystkie odbiorniki prądu

 3. ola napisał(a):

  dzieki ubiegłorocznemu zgaszeniu swiatła w tym roku obchodzić bedę pierwsze urodziny mego dziecka

 4. Darou napisał(a):

  Co za farmazony! kolega pisze w myśl zasady „skoro wszyscy to i ja” niby nic w tym złego, ale bez przesady 😉

 5. aaa napisał(a):

  Gratuluję 12 miesięcznej ciąży Pani Olu 🙂

 6. hihi napisał(a):

  ty nie gratuluj 12 miesięcznej ciąży tylko pomóż tatusia szukać bo przecież ciemno było

 7. jh napisał(a):

  JA MOGĘ ZGASIĆ ŚWIATŁO NA GODZINĘ … ale o 12ej w dzień , hehe

 8. ag napisał(a):

  Akcje jak za komuny. Brakuje jeszcze tabliczek „nie deptać trawników” bo te o „kupie wstydu” nawiązujące do psich odchodów już sa. Potem walka ze stonką, wykopki itp. bzdury, a na koniec wspólna popijawa.

 9. arek napisał(a):

  Z prądem nie jest tak jak z wodą, że to co się nie zużyje to zostanie na potem. Prąd musi być produkowany na bieżąco. Jak elektrowniom nagle spadnie popyt to nie będą miały co zrobić z nadprodukcją prądu – może dojść do awarii.

 10. wacek napisał(a):

  A prawo zachowania energii? Przecież w przyrodzie nic nie ginie.

 11. podlasie21wieku napisał(a):

  to akcja zachęcająca do wzomozonej konsumpcji energii. Żeby zgasić swiatło trzeba je najpierw włączyć, ja siedze po ciemku juz wiele tygodni, u kononowicza w domu tez półmrok i ostatnia wieczerza tez była w takiej scenerii

 12. antoni napisał(a):

  Trzeba być debilem, aby słuchać tępych ekologów.

 13. Małgorzata77 napisał(a):

  co to za komentarze?? co do tabliczek „nie deptać trawy” w niektórych miejscach by się przydały – ludzie często idą bezmyślnie. 20 lat temu były takie przy mojej szkole i do tej pory mam to w pamięci i staram się nie chodzić jak bydło na przełaj. Co do takich akcji to wielu ludzi zwróci uwagę na koszty ekologiczne (dla świata) i ekonomiczne (dla siebie) – zacznie częściej gasić, wyciągać ładowarki, wejdzie może na stronę WWF i inne – może zainteresuje się segregowaniem śmieci (w naszym interesie bo już Polska będzie płacić ogromne kwoty kar UE), etc etc etc

 14. oekolog napisał(a):

  jak ci mówią w telewizorze, żebyś zgasił światło – wyłącz telewizor

 15. robert napisał(a):

  zgasili swiatlo a zapalili swieczki,ktore wydzielily wiecej trucizny niz elektownie

 16. podlasie21wieku napisał(a):

  w mordę cukrowni nie potraficie wybudować a chciecie elktrownie atomowe

 17. Exercise to lose belly fat napisał(a):

  I’m honored to get a call coming from a friend as soon as he identified the important ideas shared on your own site. Browsing your blog post is a real wonderful experience. Thank you for thinking about readers at all like me, and I wish you the best of success like a professional in this field.

 18. An Łomża napisał(a):

  It’s super site, I was looking for something like this

 19. Rubye napisał(a):

  Pueraria mirifica are commonly found in abundant in the forests in the north, the west and the northeast of Thailand at the altitude of 300-800 meters above sea level. Herbs and plants with hormone-like properties are used in the herbal products for breast enhancement. to the lower part of the breast, as with natural breasts.

 20. Trackback: This Web site,